چه مدت نمایشگر گیگابایت پردازنده حافظه

چه مدت: نمایشگر گیگابایت پردازنده حافظه لپ تاپ لپ تاپ بدون سیم شرکت اینتل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بعضی بانکها ۴۰۰ هزار منزل خریدند تا گران شود و بفروشند / استاد دانشگاه تهران

استاد دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به جولان سوداگری بانکها در بازار مسکن گفت: سوداگری بانکها به گرانی مسکن دامن زده و بدون هیچ نظارتی بعضی از بانک

بعضی بانکها ۴۰۰ هزار منزل خریدند تا گران شود و بفروشند / استاد دانشگاه تهران

استاد دانشگاه تهران: بعضی بانکها ۴۰۰ هزار منزل خریدند تا گران شود و بفروشند

عبارات مهم : بازار

استاد دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به جولان سوداگری بانکها در بازار مسکن گفت: سوداگری بانکها به گرانی مسکن دامن زده و بدون هیچ نظارتی بعضی از بانکها ۴۰۰ هزار منزل خریدند تا گران شود و بفروشند.

به گزارش تسنیم، مسکن یکی از بااهمیت ترین نیازهای مردم است و به همین جهت است که یکی از مهمترین شاخصهای ارزیابی کارآمدی و عملکرد هر دولتی می تواند عملکرد آن دولت در حوزه مسکن باشد. قانون اساسی نیز به صراحت در اصول 2 ، 31 و 43 دولت را موظف به تأمین مسکن مناسب جهت تمام اقشار جامعه کرده هست. در مورد عملیاتی شدن این قانون که وظیفه ابتدایی هر دولتی اجرا کردن قانون اساسی است با ابراهیم رزاقی، استاد اقتصاد دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت و گو کردیم؛

بعضی بانکها ۴۰۰ هزار منزل خریدند تا گران شود و بفروشند / استاد دانشگاه تهران

وی با تصریح به اینکه نه تنها در مسکن بلکه در سایر حوزه های اقتصادی نیز که نقصهایی داریم به جهت اتخاذ شیوه غلط و ذهنیت نادرست بعضی از مسئولان است که ثمره رویکردشان به وجود آورنده اوضاع نامناسب در بعضی از حوزه های اقتصادی کشور است گفت: خط مشی و رویه دولتمردان باید بر اساس قانون اساسی باشد که اگر اینگونه باشد وظیفه اساسی اولیه دولت بر اساس اصل 3 و 43 قانون اساسی و همچنین اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) در وصیتنامه ارزش پیش از هر اقدامی حل معضل مسکن طبقات ضعیف جامعه است.

این استاد دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران با انتقاد از شروع چرخشی که در دوران سازندگی صورت گرفت و در حوزه سیاستهای اقتصادی از قانون اساسی به سمت سیاست تعدیل اقتصادی رفتم که همچنان نیز اجرا می شود گفت: اجرای این سیاست باعث شخصی سازی به شیوه غلط شد به گونه ای که شرکتهای دولتی به بخش شخصی واگذار شد ولی هیچگاه از نحوه واگذاری و ماهیت افرادی که این سهام به آنها واگذار شد گزارشی مخابره نشد.

استاد دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به جولان سوداگری بانکها در بازار مسکن گفت: سوداگری بانکها به گرانی مسکن دامن زده و بدون هیچ نظارتی بعضی از بانک

رزاقی افزود: بعد از این وقت بود که قشری سرمایه دار پدیدار شدند که به شدت حامی سیاستهای سرمایه داری بودند و خوی کاخ نشینی در بین بعضی مسئولان رسوخ کرد در حالی که وصیت نامه و توصیه همیشگی مقام معظم رهبری حمایت از کوخ نشینان بود به آن بی توجهی می کردند.

این کارشناس اقتصادی با ابراز اینکه شاید در نظامهای اقتصادی دیگر این مسأله جزء اولویتها نباشد که جهت همه مسکن فراهم کنند گفت: ولی این جزء قانون اساسی نظام است و دولتی نمی تواند به بهانه اینکه مشاوران لیبرالش جهت اقتصاد نسخه دیگری دارند از زیر بار این عنوان شانه خالی کند.

وی با تصریح به اینکه حل معضل بیکاری نیز به رونق در بازار مسکن کمک می کند، ازسیاستهای دولت در حوزه اشتغال انتقاد کرد و افزود: 1500 میلیارد دلار واردات کالا و خدمات کشور بوده است که اگر این مبلغ صرف تولید به معنای واقعی می شد جهت اشتغال 75 میلیون نفر در کشور کافی بود در صورتی که با این رقم فقط 12 میلیون شغل ایجاد شد.

بعضی بانکها ۴۰۰ هزار منزل خریدند تا گران شود و بفروشند / استاد دانشگاه تهران

ابراهیم رزاقی با تذکر به اینکه اوضاع اشتغال در کشور مناسب نیست افزود: 66 میلیون نفر ایرانی در سن کار هستند در حالی که 23 میلیون نفر دارای کار هستند.

نابه سامانی امروز مسکن نتیجه پیاده سازی اقتصاد لیبرالی است

وضع مسکن نتیجه پیاده سازی کدام سیاست اقتصادی بود؟

استاد دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به جولان سوداگری بانکها در بازار مسکن گفت: سوداگری بانکها به گرانی مسکن دامن زده و بدون هیچ نظارتی بعضی از بانک

این کارشناس اقتصادی با تصریح به اینکه نابه سامانی امروز مسکن نتیجه پیاده سازی اقتصاد لیبرالی است گفت: به تناسب قبل از اجرای سیاستهای تعدیل پرسشها و پرسشها مردم کمتر شد یا زیاد بنابراین جای این است که مسئولان از خود بپرسند وضع مسکن در نتیجه پیاده سازی کدام سیاست اقتصادی به شکل فعلی درآمده است و بعد از 29 سال اجرای این سیاست نادرست به قانون اساسی بازگردیم و الا با جابه جایی افراد گرهی از پرسشها مردم باز نمی شود.

وی با اشاره به اوضاع بحرانی مسکن و اهمیت آن جهت مردم که از غذا نیز حیاتی تر است گفت: اگر دولت خود به این اعتقاد است که با عوض کردن افراد وضع بهتر می شود به چه جهت این کار را از وزارت راه و شهرسازی شروع نکرده است مگر امروز مسأله اول اقتصاد کشور معضل ناتوانی دولت در حوزه ساماندهی بازار مسکن نیست؟!

بعضی بانکها ۴۰۰ هزار منزل خریدند تا گران شود و بفروشند / استاد دانشگاه تهران

جلوگیری نکردن از احتکار مسکن ناشی از سوء مدیریت است نه تحریم

ابراهیم رزاقی در پاسخ به این پرسش که نقش تحریمها در نابه سامانی های مسکن را چگونه ارزیابی می کنید و اساسا با توجه به نوسانات بازار سکه، طلا و ارز شاید وزارت مسکن نقش آنچنانی در این وضع نا به سامان مسکن نداشته باشد گفت: بخش عظیمی از این نابه سامانی ها به جهت سوء مدیریت است به عنوان نمونه جلوگیری نکردن از احتکار در حوزه مسکن؛ اکنون حدود 3 میلیون منزل خالی وجود دارد ولی دولت مالیات این منزل های را نمی گیرد و علاقه ای به شناسائی آنها نیز ندارد در صورتی که با همین راهکار راحت بخش عظمیی از نوسانات حداقل در زمینه اجاره بها حل می شد ولی دولت در این حوزه کاری انجام نداد تا سوداگران بازار از این نوسانات نهایت سود را ببرند و بدون پرداخت مالیات سودهای میلیاردی نصیبشان شود.

جولان سوداگری بانکها در بازار مسکن

این استاد دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به کوتاهی دیگری که در این زمینه صورت گرفته گفت: مسأله دیگری که وجود دارد سوداگری بانکها در این آشفته بازار است که بدون هیچ نظارتی بعضی از بانکها از 1000 تا 400 هزار منزل خریدند تا گران شود و بفروشند.

وی با تذکر به اینکه تجربه کشورهای اروپائی در سالهای قبل از جنک جهانی دوم نیز به ناموفق بودن عملیاتی کردن طرح اقتصاد لیبرال اذعان دارد گفت: بعد از جنگ جهانی دوم و در نتیجه پیاده سازی سیاستهای غلط سرمایه داری فقر اکثر کشورهای اروپائی را در بر گرفته بود و در چنین شرایطی علی رغم شعار اقتصاد لیبرالی و عدم دخالت دولت در اقتصاد، اروپائیان به عنوان مهد اقتصاد آزاد بعد از بعد از جنگ جهانی دوم از وحشت هجوم تفکر کمونیستی مجبور شدند تا حدودی به مردم خود بپردازند تا مانع از سقوط نظام خود شوند

این استاد دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران افزود: اروپا بعد از جنگ جهانی دوم مجبور شد که سیاست اقتصاد رفاه را در پیش بگیرد آیا که از این ترسید که کارگران به براندازی نظام سرمایه درای گام بر دارند و به دنبال پیاده سازی اقتصاد سوسیالیسیتی بروند.

ابراهیم رزاقی با بیان اینکه سیاستهای مسکن آنها هم نیز جالب بود در صورتی که قبل از این وحشت به فکر چنین کارهایی نبودند گفت: ساخت منزل های سازمانی جهت کارگران یکی از طرحهای آنها بود که کارگران با پرداخت یک سوم حقوق خود می توانستند تا هر موقع که درخواست کردند از این منزل ها بهره مند شوند و یا افرادی که بعد اندازی داشتند دولت کمک می کرد تا با آن منزل بسازند و با این کارها تولید مسکن آنها به بالای یک میلیون رسید در حالی بود که رشد جمعیت در این کشورها بسیار ضعیف بود.

وی افزود: معضل اقتصاد کشور این است که به سراغ نسخه هایی غیر عملیاتی رفتیم که خود اروپائی ها نیز پیاده نکردند.

وی با تصریح به اینکه تنها اقدام اقتصادی که در این 29 سال کشور در خلاف اقتصاد سرمایه داری برداشته شد طرح مسکن مهر بود گفت: مسکن مهر به بهانه های متفاوت در دولت یازدهم و دوازدهم تخریب شد و استمرار پیدا نکرد.

این کارشناس اقتصادی راجع به انتقاداتی که اطراف تورم زا بودن مسکن مهر مطرح است گفت: انجام هر کاری مشکل هایی دارد و نمی توان کار را به خاطر مشکل هایش تعطیل کرد؛ انجام هر پروژه عمرانی به تبع خود تورم می آورد ولی نمی توان توسعه و عمران کشور را تعطیل کرد و گفت که تورم ایجاد نشود و این مورد که نیاز به مدیریت اقتصادی ندارد آیا که به طور طبیعی رکود و توقف تورم را کنترل می کند بلکه هنر مدیریت این است که علی رغم انجام پروژه های عمرانی تورم کنترل شود.

وی در مورد حجم نقدینگی هایی که طرحهایی چون مسکن مهر ایجاد می کند گفت: علی رغم تعطیلی طرحهای عمرانی در این دولت ولی حجم نقدینگی نه تنها کم کردن پیدا نکرد بلکه زیاد کردن نیز پیدا کرد که یکی از عوامل آن وامهای چند هزار میلیاردی بانکها است که باز نگشته است به عنوان نمونه در پاسخ به اختلاس صندوق فرهنگیان مسئولان دولتی بیان داشتند که اختلاس نیست بلکه معوقات بانکی است اکنون کسی نمی پرسد که تأثیر این حجم معوق بانکی در کشور چیست بلکه به ساخت مسکن جهت مستضعفین که به فرموده امام صاحبین مهم این انقلاب هستند که می رسد میزان حجم نقدینگی باعث نگرانی می شود.

رزاقی با ابراز اینکه تورم ایجاد شده است به جهت این است که از فعالیتهای غیر تولیدی که سود میلیاردی دارد مالیات نمی گیرید گفت: هنگامی که باری وارد کنندگان ارز با قیمت دولتی که جهت واردات دارو است بدون هیچ نظارتی صرف واردات کالاها می شود هیچ نظارتی نیز نمی شود باید دلواپس باشیم.

این کارشناس اقتصادی با هشدار به اینکه با معیار سودجویی نمی توان مردم را صاحب منزل کرد گفت: دولت جهت منزل دار کردن مردم باید به سمت طرحهای اثر بخشی اجتماعی برود.

واژه های کلیدی: بازار | قانون | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | دانشگاه | قانون اساسی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz