چه مدت نمایشگر گیگابایت پردازنده حافظه

چه مدت: نمایشگر گیگابایت پردازنده حافظه لپ تاپ لپ تاپ بدون سیم شرکت اینتل

گت بلاگز وب‌گردی وقتی مغز استخوان تنبل می شود!

برای این که بدانیم تنبلی در مغز استخوان چگونه به وجود می‌آید، ابتدا مورد نیاز است با وظیفه مغز استخوان آشنا شویم.

وقتی مغز استخوان تنبل می شود!

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، مغزاستخوان بافت نرم و پررگی است که محل تولید سلول‌های خونی و پیش‌سازهای پلاکت، گلبول سفید و گلبول قرمز است و عواملی می‌توانند باعث ایجاد اختلال در کارکرد آن شوند.

دکتر سینا سالاری، فوق‌تخصص خون و سرطان بالغین، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مدیر بخش داخلی بیمارستان آیت‌الله طالقانی در پاسخ این پرسش می‌گوید: اگر مغز استخوان پیش‌سازهای پلاکت، پیش ساز گلبول سفید و پیش‌ساز گلبول قرمز را نسازد، این فرد اصطلاحا به بیماری آنمی آپلاستیک (آپلازی) مبتلا شده است است.

وقتی مغز استخوان تنبل می شود!

وی ادامه می‌دهد: آنمی آپلاستیک، نوعی کم‌خونی است که در آن،‌ مغز استخوان سلول‌های تازه خونی را به میزان کافی تولید نمی‌کند. در کم‌خونی معمولی، گلبول‌های قرمز کم تولید می‌شوند، ولی در این بیماری علاوه بر گلبول‌های قرمز با کم کردن پلاکت و گلبول‌های سفید نیز مواجه می‌شویم.

دلایل تنبلی مغز استخوان

عفونت‌های ویروسی، مواد شیمیایی همچون داروها، آفت‌کش‌ها، سموم، شیمی درمانی و رادیوتراپی بیماران مبتلا به سرطان، شایع‌ترین دلایل بروز تنبلی در مغز استخوان هستند.

این فوق‌تخصص خون و انکولوژی با تأکید بر این که شغل افراد و میزان ارتباط آنها با مواد سمی و شیمیایی در بروز این اختلال بسیار مهم و قابل توجه هست، می‌گوید: در تقسیم انواع اختلالات مربوط به مغز استخوان، نوعی کم خونی مربوط به افرادی است که فقط با کم کردن تولید پیش سازهای خونی مواجه هستند، ولی روند فعالیت آنها خوب هست. سلول‌ها شکل بد ندارند و بدخیم نیستند،‌ ولی در گروهی دیگر، روند تولید سلول‌ها نه تنها کم است بلکه سلول‌ها شکل بدفرم یا اصطلاحا دیسپلازی پیدا می‌کنند. این اوضاع باعث بزرگ‌شدن بافت یا ایجاد سلول‌های پیش‌سرطانی می‌شود.

برای این که بدانیم تنبلی در مغز استخوان چگونه به وجود می‌آید، ابتدا مورد نیاز است با وظیفه مغز استخوان آشنا شویم.

دکتر سالاری خاطرنشان می‌کند: در گروهی دیگر، نه تنها تولید سلول‌ها کم می‌شود بلکه سلول‌های موجود دیگر از کارآیی مورد نیاز برخوردار نیستند و اصطلاحا به درد نمی‌خورند. در این صورت فرد به سندرم «میلودیسپلاستیک» مبتلا شده است است که اگر این اختلال شدیدتر شود، بیمار به سرطان خون مبتلا می‌شود.ابتلا به این سطح از کم‌خونی معمولا جهت افراد 60 سال به بالاست.

تنبلی مغز استخوان در بیماران مبتلا به سرطان

مبتلایان سرطان،‌ از جمله افرادی هستند که به علت شیمی درمانی و رادیوتراپی در معرض مبتلا شدن به تنبلی مغز استخوان هستند.دکتر سالاری در پاسخ این پرسش که آیا همه مبتلایان با این مسئله مواجه می‌شوند، می‌گوید: اگر رادیو تراپی در محدوده وسیعی از بدن مخصوصا در ناحیه ستون فقرات و لگن باشد، در فرآیند درمان می‌تواند باعث تنبلی مغز استخوان شود. البته این عارضه مقطعی است و مسئله فرد با کمک داروهای مکمل بعد از اتمام دوره درمان برطرف می‌شود.

وی تأکید می‌کند: اگر رادیوتراپی روی نواحی محدودی از بدن همچون قفسه سینه، پستان، گردن یا استخوان‌های بزرگی همچون حنجره انجام گیرد، در این صورت رادیوتراپی اختلالی در فعالیت مغز استخوان و تنبلی آن ایجاد نمی‌کند.

علائم بیماری مغز استخوان

دکتر غلامرضا باهوش، فوق‌تخصص بیماری‌های خون و سرطان، دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی کشور عزیزمان ایران راجع به علائم ابتلای فرد به بیماری مغز استخوان به جام‌جم می‌گوید: زمانی که تولید سه رده سلولی پلاکت‌ها، گلبول‌های سفید و قرمز کم کردن می‌یابد، فرد با حضور کبودی‌ها در بدن، خونریزی در بعضی نقاط و دیر بندن آمدن خونریزی مواجه می‌شود.

وقتی مغز استخوان تنبل می شود!

وی خاطرنشان می‌کند: کمبود ویتامینD می‌تواند مغزاستخوان را دچار فیبروز کند و باعث بروز مسئله در تولید گلبول‌های قرمز شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا همه ویروس‌ها و عفونت‌ها می‌توانند باعث تنبلی مغز استخوان شوند، می‌گوید: ویروس‌ها و عفونت‌های خاصی هستند که می‌توانند مشکل‌ساز شوند.

مثلا ویروس سرماخوردگی یا عفونت‌های ناشی از ذات‌الریه مشکل‌ساز نیستند، ولی عفونت ناشی از سل بر عملکرد مغز استخوان تاثیر می‌گذارد، ضمن آن‌که مصرف بعضی داروها می‌تواند به صورت مستقیم عملکرد مغز استخوان را تضعیف کند.

تغذیه مبتلایان تنبلی مغز استخوان

برای این که بدانیم تنبلی در مغز استخوان چگونه به وجود می‌آید، ابتدا مورد نیاز است با وظیفه مغز استخوان آشنا شویم.

تا قبل از صحبت با دکتر باهوش گمان می‌کردم، پرسشها مغز استخوان با تغذیه سالم قابل پیشگیری هست، ولی این فوق‌تخصص خون گفت: تغذیه در فعالیت مغزاستخوان فعالیت اساسی ندارد ولی توصیه به بیماران این است که در طول درمان تغذیه مناسبی داشته باشند تا دچار سوءتغذیه و چربی سوزی نشوند، آیا که سوءتغذیه عوارض داروها را زیاد می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: شیمی‌درمانی نه تنها باعث کم کردن اشتهای بیمار بلکه باعث کم کردن قدرت چشایی نیز می‌شود. به همین علت در غذایی که جهت این افراد تهیه می‌شود، طعم‌دهنده‌هایی همچون نمک و … باید چند برابر مورد استفاده قرار گیرد تا فرد میل به خوردن غذا پیدا کند. توصیه می‌شود، غذای این افراد در این دوران با ترفندهای متفاوت تزئین شود تا از بعد روانی فرد را جهت خوردن غذا ترغیب کند.این افراد نباید غذای داغ مصرف کنند و غذایشان باید ولرم و خنک باشد. غذا با حجم کم ولی به دفعات باید مصرف شود.

این متخصص خون بار دیگر تأکید می‌کند: کم کردن اشتها باعث بی‌میلی این افراد به مصرف پروتئین و میل به زیاد به مصرف مواد قندی می‌شود.خانواده‌ها باید توجه داشته باشند که با استفاده از راهکارهای متفاوت مواد پروتئینی را به همراه مواد قندی دراختیار بیمار قرار بدهند. استفاده از ویتامین‌ها مخصوصا جهت افرادی که دچار سوءتغذیه هستند و مکمل‌های مقوی جهت افرادی که مسئله هضم غذا دارند نیز مهم است.

نقش سن در اوضاع مغز استخوان

وقتی مغز استخوان تنبل می شود!

آنمی آپلاستیک معمولا در گروه‌های سنی 20 تا 30 سال و 50 تا 60 سال شایع‌تر است ولی مبتلا شدن به سندرم میلودیسپلاستیک (MDS) در بین افراد بالای 60 سال مرسوم تر است.افزایش سن، توانایی ساخت مغز استخوان را در بدن کم کردن می‌دهد، آنچنان که یک فرد 30 ساله به میزان 70 تا 80 درصد، یک فرد 60 ساله به میزان 40 درصد و یک فرد 80 ساله به میزان 30 درصد با تراکم مغز استخوان مواجه هست. تولید سلول‌های بد در مغز استخوان که آخر باعث ابتلای فرد به سرطان خون می‌شود، معمولا از 15ـ10 سالگی شروع و به مرور با یک شیب آهسته زیاد می‌شود و ناگهان در سنین اوج بیماری نمایان می‌شود. به گفته متخصصان، سیگار و اختلال ژنتیک مادرزادی در ابتلای فرد به پرسشها مغز استخوان بسیار موثر است.

منبع:جام جم

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: تغذیه سالم | مبتلا شدن | سرطان خون | استخوان | بیماری | عفونت | تغذیه | فعالیت

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz